Jesteś tutaj:
  2. Efekt Motyla

Efekt Motyla

Wychodząc naprzeciw potrzebom uczniów, nauczyciele naszej szkoły założyli  Stowarzyszenie Pomocy Uczniom ze Specjalnymi Potrzebami Edukacyjnymi „EFEKT MOTYLA”
przy Zespole Szkół Zawodowych Specjalnych nr 2, którego misją jest pomoc młodzieży w adaptacji oraz integracji ze społeczeństwem.

Cele stowarzyszenia

- Pomoc uczniom ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi,

- Aktywizacja zawodowo - społeczna,

- Współpraca z ośrodkami pomocy społecznej,

- Organizowanie pomocy psychologicznej i pedagogicznej,

- Organizacja zajęć pozaszkolnych,

- Organizacja turnusów rehabilitacyjnych,

- Pośrednictwo w pozyskiwaniu darów rzeczowych (sprzęt rehabilitacyjny, specjalistyczne pomoce dydaktyczne, farmaceutyki itp.).

Mamy świadomość, że uczniowie ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi, niepełnosprawni intelektualnie, ruchowo mają takie same potrzeby jak ich pełnosprawni koledzy. W ramach stowarzyszenia pragniemy ich wspierać w różnych obszarach życia codziennego.

W naszej krótkiej działalności podjęliśmy współpracę z różnymi instytucjami i urzędami. W kooperacji z Bankiem Żywności udało nam się pozyskać produkty żywnościowe dla najbardziej potrzebujących uczniów i absolwentów.

Zorganizowaliśmy kilkudniowy wyjazd młodzieży do Załęcza. Cieszymy się że młodzież mogła oderwać się od swojej szarej codzienności, poznać piękno przyrody, miło i pożytecznie spędzić kilka dni na łonie natury.
Integrujemy uczniów w zakresie aktywności kulturalnej ze społecznością lokalną. Braliśmy udział w pikniku zorganizowanym przez parafię Dobrego Pasterza. Nasze stowarzyszenie zorganizowało w ramach pikniku stoisko, na którym młodzież prezentowała swoje umiejętności. Poprzez przygotowane potrawy młodzież propagowała społeczności lokalnej zdrowy styl życia. Można było posmakować wieloziarnistego chlebka, sałatki, mini kanapeczki i kotleciki z kaszy gryczanej wykonanych pod okiem nauczyciela Stoisko cieszyło się dużym powodzeniem wśród gości pikniku. Na naszym ekologicznym

Pokryliśmy koszty wyjazdu i uczestnictwa naszych uczniów w XIII Małopolskim Konkursie Kucharsko-Cukierniczym w Krakowie. Nasi podopieczni zajęli w obydwu konkurencjach: cukierniczej i kucharskiej miejsca pierwsze.

Jesteśmy współorganizatorami - wspólnie z ZNP i innymi stowarzyszeniami działającymi na rzecz uczniów niepełnosprawnych. debat: I Ogólnopolska Debata - 18 kwietnia 2013 roku, II Ogólnopolska Debata - 10 kwietnia 2014 roku

Debaty mają zasięg ogólnopolski, oprawę medialną i ukazują potrzeby edukacyjne i zawodowe tej grupy społeczeństwa.

Wnioski z debat przekazywane są m.in. Ministerstwu Edukacji Narodowej, Centralnej Komisji Egzaminacyjnej i instytucjom decydującym o funkcjonowaniu osób niepełnosprawnych w społeczeństwie, podkreślają ich rangę i konieczność.