Historia Zespołu Szkół Zawodowych nr 2

Zespół Szkół Zawodowych Specjalnych nr 2 mieści się w historycznym centrum starej Łodzi, w dzielnicy Bałuty. Budynek powstał w 1953 roku dla potrzeb dwóch samodzielnych szkół podstawowych. W 1972 roku jedną ze szkół przeniesiono na Teofilów, a pomieszczenia po przeprowadzeniu adaptacji zajęła nowo utworzona szkoła zawodowa dla uczniów niepełnosprawnych, pod nazwą Zasadnicza Szkoła Zawodowa nr 5. Założycielem i pierwszym dyrektorem szkoły był mgr Kazimierz Szymanek.

Rok 1986 był rokiem przełomowym w historii szkoły. Prezydent miasta Łodzi, na wniosek Kuratorium, przekształcił placówkę w Zespół Szkół Zawodowych Specjalnych nr 2.W skład zespołu weszły trzy szkoły: Zasadnicza Szkoła Zawodowa Specjalna nr 5, Zasadnicza Szkoła Zawodowa dla Słabo Widzących i Zasadnicza Szkoła Zawodowa nr 6. W 1992 roku powołano czwartą - Szkołę Specjalną Przysposabiającą do Pracy nr 2.

Szkoła zawsze była otwarta dla uczniów z trudnościami edukacyjnymi. Na początku kształciliśmy w zawodach: krawiec, ślusarz, malarz budowlany, tapicer, dziewiarz maszynowo-ręczny, dziewiarz maszynowy i kaletnik a obecnie: krawiec, kucharz, operator maszyn w przemyśle włókienniczym, pracownik pomocniczy obsługi hotelowej, cukiernik, mechanik - monter maszyn i urządzeń, monter zabudowy i robót wykończeniowych w budownictwie.

Placówka zawsze była i jest w czołówce działań związanych z kształceniem. Z każdym rokiem zmienia swe oblicze. Unowocześniamy pracownie przedmiotowe, modernizujemy budynek szkoły, łamiemy bariery architektoniczne. Kierunki kształcenia zawodowego dostosowywane są do potrzeb zmieniającego się rynku pracy.

Pomimo wielu przemian placówka ma szczęście do dyrektorów. W czasie jej historii kierowali nią tylko sami przedsiębiorczy dyrektorzy. Do 1986 r. funkcję dyrektora placówki pełnił jej założyciel mgr Kazimierz Szymanek. W latach 1986 - 2012 funkcję tę pełniła mgr Jolanta Wojciechowska. Od września 2012 roku do sierpnia 2022 roku kolejnym dyrektorem była mgr Iwona Kowalska.

Z dniem 1 września 2022 roku funkcję dyrektora szkoły objęła pani mgr Dorota Szymonowicz.

Obecnie w placówce funkcjonują dwie szkoły: Branżowa Szkoła I Stopnia Specjalna nr 24 i Szkoła Specjalna Przysposabiająca do Pracy nr 2.