"Śladami przeszłości - Milczące Groby"

Młodzież naszej szkoły uczestniczy w projekcie:  „Ślady przeszłości – uczniowie adoptują zabytki” .
Jest  organizowany przez Centrum Edukacji Obywatelskiej we współpracy z Narodowym Centrum Kultury.

Projekt ten jest kontynuacją podjętego wcześniej projektu „Własność to odpowiedzialność”.

Przystępując do projektu chcieliśmy rozbudzić u młodzieży patriotyzm, przekazać im wiedzę historyczną
dotyczącą nekropolii łódzkiej oraz I Wojny Światowej, jak również  przywrócić pamięć o ludziach, którzy odeszli.

Uczniowie włączając się do akcji adoptowania zabytków pod opiekę wzięli mogiły żołnierzy rosyjskich
i niemieckich poległych w Pierwszej Wojnie Światowej,  pochowanych na Cmentarzu Prawosławnym w Łodzi.

Zabrali ze sobą grabie, worki na śmieci i pod opieką nauczycieli postanowili uporządkować groby.

Pozgrabiali liście, odświeżyli płyty nagrobne i odnowili napisy. Oprócz prac porządkowych dla uczniów jest to również doskonała lekcja historii.

Zakończenie projekt

Młodzież zakończyła pracę nad projektem "Milczące groby".

W ramach projektu uczniowie naszej szkoły pod kierunkiem nauczycieli nawiązali kontakt z Ordynariuszem DieceŁódzko – Poznańskiej Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego Jego Ekscelencją Najprzewielebniejszym Arcybiskupem Szymonem.

Po przeprowadzeniu wstępnego wywiadu uczniowie zainteresowali się cmentarzem prawosławnym. Zostali skierowani przez Arcybiskupa do Kanclerza Kurii Biskupiej i zarazem proboszcza w Łodzi ks. Eugeniusza Fiodorczuka.  Uczniowie w ramach programu posprzątali wybrany teren cmentarza prawosławnego, wygrabili znajdujące się tam suche liście, pomyli pomniki i odnowili napisy na mogiłach.

W programie wzięli udział uczniowie klasy II kuch N/mechanik i III kuch N. Sojusznikiem projektu była Rada Rodziców, która zakupiła środki czystości wykorzystane do rewilatlizacji pomników