Kontakt

91-836 Łódź
Aleja Pierwszej Dywizji 16/18
Tel:(42) 657-16-53

Lekcja 8

Klasa I a Technologia hotelarska

Witam hotelarzy z klasy 1a. Dziś przechodzimy do kolejnego tematu związanego z utrzymaniem czystości w obiektach hotelowych, a konkretnie poznamy rodzaje sprzątania. Proszę przepisać notatkę do zeszytu i zapamiętać jakie są rodzaje sprzątania. Czas na wykonanie zadania do poniedziałku 18 maja.

 Temat: Wskazujemy rodzaje sprzątania. Charakteryzujemy poszczególne rodzaje sprzątania. /zakładka czytaj więcej/

Rodzaje sprzątania – w zależności od częstotliwości i zakresu czynności porządkowych wyróżnia się następujące rodzaje sprzątania:

  • codzienne,
  • okresowe,
  • gruntowne,
  • okolicznościowe,
  • sezonowe,
  • awaryjne.

 Sprzątanie codzienne (inaczej: bieżące) – doprowadzenie do czystości i stanu używalności pokoi, łazienek, korytarzy oraz wspólnych pomieszczeń. Sprzątanie jest dokonywane w czasie, gdy pokój jest zajęty. Odbywa się to w czasie nieobecności gościa w pokoju lub po jego wyjeździe. Przy codziennym sprzątaniu doprowadza się pokój do porządku w tzw. „zasięgu wyciągniętej ręki”. Oznacza to, że sprząta się tylko te miejsca, które są widoczne – nie przesuwa się mebli i dostępne bez użycia dodatkowego sprzętu np. drabiny.

Sprzątanie okresowe – np. tygodniowe, dwutygodniowe, miesięczne - ustalane jest w zależności od rodzaju zakładu hotelarskiego. Obejmuje ono te same czynności, co porządki codzienne, a ponadto mycie drzwi i okien, pastowanie i froterowanie podłóg, trzepanie pościeli, materacy, dywanów, ścieranie kurzów z szaf, obrazów, pieców itp.

 Sprzątanie gruntowne (inaczej: generalne) –  obejmuje czynności takie same, jak sprzątanie okresowe oraz po odsunięciu mebli od ścian i oddaniu firanek i zasłon do prania - omiatanie ścian, sufitów, trzepanie dywanów, mebli, wiórkowanie, cyklinowanie, pastowanie i froterowanie podłóg itp.

 Sprzątanie okolicznościowe przeprowadza się w hotelach renomowanych po większych imprezach. Może ono być przeprowadzane również przed ważniejszymi imprezami (np. przed przyjazdem VIP-a do obiektu).

 Sprzątanie awaryjne – przeprowadza się po usunięciu awarii lub podczas dewastacji jednostki mieszkalnej, nie jest zaplanowane – nagły wypadek