IV konkurs krawiecki

Już po raz czwarty zapraszamy wszystkich do wzięcia udziału w Międzyszkolnym Konkursie "Najlepszy/a w zawodzie krawieckim"

Przedmiotem konkursu „Najlepszy/a w zawodzie krawieckimjest „Bluzka damska z rękawem fantazyjnym”. Ocenie podlegać będzie jakość wykonania wyrobu, zgodna z dokumentacją techniczno-technologiczną.

CELE KONKURSU

1.     Rozwijanie zainteresowań zawodowych wśród uczniów kierunku krawieckiego.

2.     Wyłonienie i promowanie uczniów utalentowanych w krawiectwie.

3.     Zaangażowanie osobiste uczniów w życie zawodowe.

4.     Przygotowanie uczniów do egzaminu potwierdzającego kwalifikacje zawodowe.

POSTANOWIENIA OGÓLNE

1.        Organizatorem konkursu jest Zespól Szkół Zawodowych Specjalnych nr 2 w Łodzi.

2.        Konkurs odbędzie się 27.05.2011 roku (rozpoczęcie o godz. 10.00).

3.        Uczestnikami mogą być uczniowie szkół zawodowych odzieżowych

4.        Każda szkoła zgłasza jednego uczestnika.

5.        Opiekunowie uczestników konkursu zgłaszają kartę uczestnika  do dnia 20.05.2011 r na adres Organizatora Konkursu.

W skład Komisji Konkursowej wchodzi dwóch przedstawicieli organizatora, zaproszony przedstawiciel ŁCDNiKP oraz dwóch  opiekunów uczestników konkursu wybranych drogą losowania.

REGULAMIN MIĘDZYSZKOLNEGO KONKURSU

1.     Czas wykonania pracy konkursowej wynosi 180 min. (3 godziny zegarowe)

2.     Każdy uczestnik konkursu zobowiązany jest do samodzielnego wykonania zadania.

3.     Przydział stanowisk następuje w drodze losowania.

4.     W czasie trwania konkursu obowiązuje strój zgodny z wymogami przepisów bhp.

-   fartuch ochronny

-   obuwie na zmianę

5.     Uczestnicy są zobowiązani do przestrzegania przepisów bhp w pracowni krawieckiej i regulaminu Laboratorium Szkolnego.

NAGRODY:

I miejsce – dyplom + nagroda

II miejsce – dyplom + nagroda

III miejsce – dyplom + nagroda

Pozostali uczestnicy otrzymują dyplomy

ZADANIE KONKURSOWE

Każdy uczestnik konkursu otrzyma wcześniej przygotowane elementy wyrobu i jego zadaniem będzie:

-   wykonanie i wszycie rękawów do bluzki,

-   wykończenie dołu bluzki.

Wszystkie operacje technologiczne uczestnik wykonuje według modelu wzorcowego

i dokumentacji techniczno-technologicznej.

Po wykonaniu  operacji technologicznych podanych w instrukcji, uczestnik sprawdza poprawność wykonanych czynności.  Nanosi ewentualne poprawki i wykonuje pozostałe prace związane z wykończeniem wyrobu.

W bluzce damskiej z rękawem fantazyjnym zostały wykonane następujące operacje technologiczne:

-   uszyto przód bluzki,

-   odszyto podkrój szyi tyłu,

-   połączono tył z przodem na linii ramion,

-   zszyto tył i przód bluzki po linii boków,

-   przygotowano wykroje rękawów,

-   wykonano marszczenie dolnej części rękawów.

POMOCE DYDAKTYCZNE:

-   komplet szablonów

-   model wzorcowy

-   rysunek techniczny wyrobu

NARZĘDZIA I PRZYBORY:

nożyce, pęseta, szpilki, mydełko kr., miara krawiecka, naparstek, igła do szycia ręcznego, linijka, żelazko elektryczno-parowe.

rysunek żurnalowy