Dni otwarte 2011

W dniach 15 – 20 marca 2011 roku w naszej szkole odbyły się "Dni otwarte". Tegoroczna forma oferty edukacyjnej szkoły różniła się od poprzednich. Gimnazjaliści podczas swojej wycieczki po szkole mogli zobaczyć i doświadczyć wybranych umiejętności w konkretnym zawodzie. Nasi uczniowie demonstrowali i wyjaśniali niezdecydowanym zawodowe sztuczki i niuanse. Spotkaniom towarzyszył humor. Były konkursy i dobra zabawa.

Przyszłe krawcowe miały możliwość wykazania się ekspresją twórczą podczas składania koszulki T-shirt. Okazało się, że nie jest to wcale takie łatwe. Umiejętność ta przyda się nie tylko na arenie zawodowej, ale jest również atrybutem każdej Pani domu, ceniącej ład i porządek.

Uczennice – modelki na wybiegu, w profesjonalny sposób zaprezentowały kolekcję „W kolorze blue”, której nie powstydziliby się prawdziwi projektanci mody. Zaproponowały stroje dla współczesnych kobiet sukcesu, które poszukują ubrań zapewniających im komfort i kobiecość nie tylko w pracy, ale również podczas popołudniowych spotkań.

Kucharze – mieli okazję wykazać się kulinarnym talentem oraz wyczuciem smaku. Poznali tajniki sporządzania naleśników. Niejedna młoda gospodyni zaczyna swoje „kucharzenie” właśnie od naleśników, a poza tym jest to danie wszechstronne i wszędobylskie.

O tym, że zawód cukiernik to „palce lizać” mogli się przekonać sami zainteresowani. Przyszli kandydaci do zawodu samodzielnie przyozdabiali ciastka kremem. Kulinarne słodkości smakowały wybornie.

Nie z każdej mąki będzie chleb i nie z każdego chętnego piekarz. Przekonali się o tym uczniowie interesujący się tym zawodem. Swoje umiejętności sprawdzali podczas formowania chałek i precli.

Dziewiarze poznali techniki wytwarzania kolorowych i wzorzystych dzianin. Na wykonanie wzorzystego sweterka nie było czasu, ale każdy ze zwiedzających mógł obsłużyć szydełkarkę ręczną płaską i własnoręcznie wykonać oczko w lewo, oczko w prawo. Mógł też zobaczyć jak nasi uczniowie pracują na nowoczesnych maszynach dziewiarskich sterowanych komputerowo.

Przyszli malarze – zaprezentowali swój zmysł plastyczny. Przyklejali tapetę, malowali na ścianie dekoracyjne ornamenty wałkiem i szablonem. Wykazali się dużym poczuciem estetyki.

Hotelarze – poznali standard i zakres świadczonych usług w obiektach hotelarskich.
W wybranych zakresach mogli się nawet sprawdzić. Na czas składali serwetki i zmieniali powłoczki na poduszkach. Był to wstęp do kształcenia jakości oferowanych usług dla gości hotelowych. Hotelarze spotkali się z zadowoleniem zwiedzających gości, a najlepsi zostali obdarowani drobnymi upominkami.

Kabaret TuTam przedstawił z humorem i szczyptą ironii rzeczywistość, z którą się spotykamy. Pokazał, często w krzywym zwierciadle to, co nam utrudnia wykonywanie codziennych zadań. Z przymrużeniem oka uwidocznił również nasze wady i nas samych.

Właściwie tytuł prezentacji – Alfabet O-światowy i nie tylko pół żartem pół serio tu i tam – oddaje w pełni treści pokazu. Publiczność jak zawsze reagowała śmiechem i brawami. Taka reakcja sali świadczyła o tym, że trud był wart wysiłku.

Tegoroczne dni otwarte w naszej szkole cieszyły się dużą popularnością. Przychodziły zorganizowane grupy uczniów, ich nauczyciele oraz rodzice.

Uczestnikami Dni Otwartych byli przedstawiciele Kuratorium, Wydziału Edukacji, Łódzkiego Centrum Doskonalenia Nauczycieli i Kształcenia Praktycznego, Poradni Psychologiczno – Pedagogicznych oraz dyrektorzy i liczni nauczyciele łódzkich szkół.

Jak zawsze liczyliśmy na wiele i po raz kolejny całość przeszła nasze największe oczekiwania. Przyjemnie było popatrzeć jak nasi uczniowie witają zaproszonych gości i z dumą prezentują zawody, które aktualnie cieszą się powodzeniem na rynku pracy. Uczniowie doskonale oddali przyjazną atmosferę panującą w naszej szkole. Swoją postawą i dojrzałością dali wiele do myślenia zaproszonym gościom. Po raz kolejny potwierdzili, że warto inwestować w ich edukację.

Mamy nadzieję, że sukces tegorocznych "Dni otwartych" ułatwi gimnazjalistom - przyszłym kandydatom do zawodu dokonać właściwego wyboru zarówno szkoły jak i konkretnego fachu.