"Piękna i bestia” w interpretacji naszych ...

Spektakl „Piękna i bestia” w wykonaniu uczniów o specjalnych potrzebach edukacyjnych powstał w ramach XIII Przeglądu Prezentacje 2012 pod hasłem „Metamorfozy”. Po raz pierwszy został odegrany na deskach łódzkiego Teatru Nowego w czerwcu tego roku. Premierę przyjęto owacjami na stojąco, dlatego została podjęta decyzja o promowaniu tej inicjatywy.

15 listopada w Akademickim Ośrodku Inicjatyw Artystycznych uczniowie i uczennice szkół specjalnych oraz ośrodków szkolno-wychowawczych ponownie zaprezentowali zaproszonym z ramienia władz miasta gościom swoje umiejętności aktorskie.

Spektakl składa się z 12 scen przygotowanych przez różne placówki. Elementem je scalającym są postacie Pięknej i Bestii, dla których stroje zostały wykonane w Zespole Szkół Zawodowych Specjalnych nr 2 z Łodzi przez uczennice i uczniów kierunku krawieckiego. Dzięki takim inicjatywom dzieci i młodzież niepełnosprawna mają możliwość zaprezentowania efektów terapii poprzez sztukę. Dzięki różnym metodom terapeutycznym opartym na technikach współczesnego teatru i dramy wychowankowie naszej szkoły (i nie tylko) rozwijają swoją kreatywność i ekspresję twórczą, integrują się ze społeczeństwem, zwracając jego uwagę na swój artystyczny potencjał i wszechstronne umiejętności oraz pokazując, że niepełnosprawność nie zdominowała ich życia.