III Ogólnopolska Konferencja ...

W naszej szkole 19 marca 2015 r. odbyła się III Ogólnopolska Konferencja „Rok szkoły zawodowców – kształcenie zawodowe uczniów z niepełnosprawnością intelektualną w świetle przemian i oczekiwań rynku pracy”.

Konferencja dotyczyła:

- zmian w kształceniu zawodowym – nowej formuły edukacji.

- funkcji kształcenia zawodowego specjalnego jako katalizatora aktywizacji zawodowej ucznia z niepełnosprawnością intelektualną.

- klasyfikacji zawodów w odniesieniu do możliwości ucznia z niepełnosprawnością intelektualną.

- uwarunkowań sukcesu absolwenta szkoły zawodowej specjalnej na zmieniającym się rynku pracy.

W konferencji wzieli udział dyrektorzy i nauczyciele szkół zawodowych specjalnych z całej Polski m. in., Kalisza, Łasku, Zduńskiej Woli, Kutna, Skierniewic, Częstochowy, Białegostoku, Rzeszowa, Słupska, Starogardu Gdańskiego, Pabianic oraz przedstawiciele MEN, Łódzki Kurator Oświaty, Prezes Zarządu Okręgu Łódzkiego ZNP, wiceprzewodnicząca Rady Miejskiej w Łodzi, Ośrodka Doradztwa Zawodowego ŁCDNiKP, Ośrodka Zarządzania w Edukacji ŁCDNiKP  i wielu innych.

Całą konferencję poprowadził dyrektor Łódzkiego Centrum Doskonalenia Nauczycieli i Kształcenia Praktycznego Pan Janusz Moos.

O kształceniu zawodowym uczniów z niepełnosprawnością intelektualną w świetle przemian i oczekiwań rynku pracy” wypowiadali się:

- radca ministra w Departamencie Zwiększania Szans Edukacyjnych MEN Pani Elżbieta Matejka,

- radca ministra w Departamencie Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego MEN Pani Dorota Igielska,

- prof. UAM w Poznaniu i jednocześnie dyrektor Wydziału Edukacji UMŁ Pani Beata Jachimczak ,

- konsultant ŁCDNiKP oraz prezes Stowarzyszenia Pomocy Uczniom Niepełnosprawnym „Efekt Motyla” Pani  Jolanta Wojciechowska,

- kierownik Ośrodka Doradztwa Zawodowego ŁCDNiKP Pani Małgorzatę Sienna,

- kierownik Wydziału Egzaminów Zawodowych Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej w Łodzi Pan Marek Szymański.

W trakcie konferencji odbyły się dwa panele dyskusyjne.

Panel  I: „Uwarunkowania sukcesu ucznia z niepełnością intelektualną w odniesieniu do potrzeb rynku pracy”

Panel  II: „Organizacja Ośrodków Egzaminacyjnych w kontekście osiągania kompetencji zawodowych rynkowych, zatrudnienie osób z niepełnosprawnością intelektualną”

Więcej informacji na stronie http://obserwatoriumedukacji.pl/o-ksztalceniu-zawodowym-uczniow-z-niepelnosprawnoscia-intelektualna/#more-8084