Warsztaty kulinarne

24 maja odbyły się w naszej szkole warsztaty kulinarne zorganizowane przez firmę Tom- Gast. Były one nagrodą dla nauczycieli, którzy wzięli udział w konkursie ogłoszonym przez czasopismo " Akademia kulinarna" i odpowiedzieli prawidłowo na zadane pytania.

Konkurencja była duża, ponieważ 105 szkół z całej Polski walczyło o 6 nagród. Tym bardziej się cieszymy, że uplasowaliśmy się w czołówce.

W naszej szkole w zajęciach wzięło udział 30 uczniów z klasy I i III kucharz oraz I i III hotelarz. Warsztaty prowadził Robert Głyda – szef kuchni i doradca kulinarny firmy Tom – Gast . Umożliwiły one pracę uczniom z profesjonalnym kucharzem, który z dużym zaangażowaniem dzielił się swoją wiedzą, doświadczeniem i umiejętnościami. Dzięki udziałowi w warsztatach poznaliśmy nowy sprzęt, trendy w komponowaniu potraw oraz nowe metody i techniki sporządzania potraw. Największe wrażenie zrobiło na nas przygotowanie kawioru ze świeżo wyciśniętego soku z mango w urządzeniu Caviar- Box i oczywiście sporządzanie lodów kokosowych przy użyciu ciekłego azotu. Oprócz tego sporządzaliśmy sosy z ziół w mikserze termicznym Hot-Mix, szparagi opiekane z sosem holenderskim, sałatkę z kurczakiem przygotowanym metodą sous vide, krem z młodych warzyw z dodatkiem mleczka kokosowego. Bardzo ciekawy i efektowny był także pokaz wędzenia na zimno na talerzach konsumenta.

To był bardzo intensywny i ciekawy dzień. Uczestnictwo w warsztatach umożliwiło młodzieży zdobycie wiedzy dotyczącej najnowocześniejszych trendów w gastronomii, które na pewno zaowocuje w ich późniejszej pracy.